Moduł grywalizacji dla platformy benefitowej Medicover

Dzięki naszemu wsparciu platforma Benefit Systems została wzbogacona o moduł z quizami i grami, dzięki którym pracodawcy mogą przeprowadzić niezbędne szkolenia wśród pracowników w atrakcyjny i angażujący sposób.

Według raportu “Benefity w oczach pracowników 2021” 75% ankietowanych zadeklarowało, że w ich miejscu pracy dostępne są benefity pracownicze. Aż 89% osób z tej grupy odpowiedziało twierdząco na pytanie, “Czy korzysta Pan/i z benefitów”. Pokazuje to, że dobrze dopasowany system motywacyjny jest istotnym elementem rynku pracy.

Platforma benefitowa

Medicover Benefits to wygodny sposób na indywidualne i spersonalizowane docenienie pracownika

Medicover Benefits to platforma, na której pracownicy mogą wybierać benefity, które oferuje im pracodawca. To wygodny sposób na indywidualne i spersonalizowane docenienie pracownika, poprzez umożliwienie mu wyboru benefitów w zależności od jego własnych preferencji, pasji i sytuacji życiowej. Z platformy korzysta wiele firm, w tym m.in. Nielsen, ING, Aviva czy AXA.

Od wielu lat firma 3e utrzymuje i wspiera rozwój platformy Medicover Benefits. W grudniu 2020 r zostaliśmy poproszeni o dodanie do platformy elementu grywalizacyjnego - quizów, ankiet, pytań do tekstu oraz innych interaktywnych eventów połączonych z rankingami.

Moduł grywalizacji

Sposób na zaangażowanie pracownika

Nowy moduł za pomocą grywalizacji angażuje pracowników, którzy mogą wymienić punkty otrzymane w quizach na bonusy dostępne na platformie, np. vouchery albo bilety do kina.

Stworzona przez nas funkcjonalność umożliwia pracodawcom przygotowanie na przykład pytań do filmu (wraz z kontrolą, czy film został na pewno odtworzony), pytania typu prawda / fałsz, czy quiz wielokrotnego wyboru. Dzięki temu rozwiązywanie zadań postrzeganych jako mniej ciekawe np. kursu BHP staje się bardziej atrakcyjne, a dodatkowa nagroda motywuje by się bardziej skoncentrować na odpowiedzi. 

W zależności od wybranego rozwiązania zadania, system przyznaje różną liczbę punktów. Punkty są sumowane w postaci rankingów, za które otrzymuje się wirtualne puchary, medale lub odznaki. Te z kolei mogą być dodatkowo wymienione przez pracodawcę na nagrody.

Praca 3e - Matematyka dyskretna w służbie Medicover Benefits

Tworzenie rozwiązania było skomplikowane, ponieważ wymagało optymalnego wykorzystania algorytmu najdłuższej ścieżki grafu z liczeniem punktów w trakcie przechodzenia misji. Ścieżka, po której przechodzi użytkownik nie jest liniowa, a może się rozgałęziać po każdym kroku użytkownika. Dlatego musiała być obliczana od aktualnego miejsca, w którym użytkownik się znajdował. Każde możliwe rozwidlenie korzystało z funkcji rekurencyjnej, która sprawdzała długość drogi oraz sumę nagród do następnego rozwidlenia na ścieżce . Następnie fragmenty przebytych dróg między rozwidleniami na ścieżce były łączone i obliczana była najdłuższa droga oraz maksymalna ilość zdobytych nagród. Aby sobie z tym poradzić, nasi specjaliści sięgnęli po matematykę dyskretną i algorytmy rekurencyjne.

Moduł grywalizacyjny został napisany w PHP 7.2., który scalono z frontendem wykonanym także przez nasz zespół na podstawie dostarczonych przez Medicover makiet. W czasie pracy nad projektem dodatkowym wyzwaniem było zgranie dwóch programistycznych zespołów. Równoległe programowanie przez dwie niezależne grupy nie jest dla 3e nowością, jednak pandemia spowodowała, że komunikacja została ograniczona do pracy zdalnej. Mimo to projekt udało się przeprowadzić bez komplikacji. 

Efekt i plany na przyszłość

Dzięki sprawnemu zarządzaniu działający mechanizm udało się wdrożyć po pół roku intensywnych prac. Od momentu wdrożenia prowadzimy prace rozwojowe i wdrażamy kolejne wersje modułu. Obecnie pracujemy nad testami wydajnościowymi, aby strona dawała użytkownikom jak największy komfort, niezależnie od ilości jednocześnie zalogowanych osób. Testy wydajnościowe są odpowiedzią na wzrost popularności rozwiązania. Naszym celem jest upewnienie się, że aplikacja będzie działać płynnie nawet przy 1500 zalogowanych jednocześnie osobach.

Medicover

Zespół 3e zawsze analizuje kilka wariantów projektu, zanim wybierze optymalny, który jest później rozwijany. Zawsze są bardzo dobrze przygotowani do spotkań i wykazują wysoki poziom zrozumienia naszych wymagań i ograniczeń rynkowych.

Paweł Skrodzki

Dyrektor Sprzedaży w Medicover Benefits